środa, 15 lipca 2015

Czy modlitwa na leżąco jest grzechem?

Niedawno dostałem takie pytanie:

Czy modlitwa na leżąco jest grzechem?Zatem:

Człowiek jest nierozdzielną całością składającą się z ciała i duszy. To co robi ciało, ma wpływ na na duszę. I na odwrót: postawa duchowa ma wpływ na cielesność człowieka.

Znane nam są różne postawy i gesty naszego ciała, Nie można mówić, że są one wszystkie neutralne. Kulturalny pokłon to coś innego niż wyciągnięta zaciśnięta pięść z wystawionym środkowym palcem.

Podobnie ma znaczenie postawa naszego ciała podczas modlitwy i gesty, które wykonujemy. Mogą sprzyjać naszej modlitwie, naszemu skupieniu, albo wręcz przeciwnie, pokazywać, że modlitwa jest tylko "odklepaniem", jakimś nudnym i uciążliwym obowiązkiem, że wcale nam nie zależy na faktycznej rozmowie z Panem Bogiem.

Dlatego też zdecydowanie lepsza jest modlitwa odmawiana klasycznie, na kolanach, niż leżąca.

Czy więc modlitwa na leżąco jest grzechem?

Tutaj może zaskoczenie, bo z tego co napisałem wyżej, można wnioskować, że tak. A tu... NIE.

Duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe - mówi Pan Jezus do swoich uczniów.
A co, jeśli ciało jest słabe, chore, często nieuleczalnie? Chorzy leżący w łóżkach modlą się na leżąco, i taka modlitwa bynajmniej nie jest grzechem. Wielu z nich chętnie by do modlitwy  uklękło - ale nie są w stanie.

Ktoś w nocy nie może spać. Sięga więc po różaniec i leżąc, po ciemku, modli się. Taka modlitwa też nie jest grzechem.

Kapłan w czasie święceń modli się leżąc krzyżem w czasie Litanii do Wszystkich Świętych...

A zatem: modlitwa na leżąco grzechem nie jest. Grzechem może być natomiast nasz lekceważący stosunek do modlitwy, do kontaktu z Panem Bogiem, który to może (choć nie musi) wyrazić się w postawie przyjmowanej w czasie modlitwy, w tym i postawie leżącej.

1 komentarz:

  1. Eee, ja się modlę niemal wyłącznie leżąc z dzieckiem przy cycu,a nawet myjąc nocą gary czy sprzatając. Gdybym czekała na czas i do kleczenia to pewnie prawie wcale bym się nie modliła:( Takie życie. Niestety modlitwą na leżąco i późno ma ten minus, że człowiek często zasypia w trakcie:/ Ale póki co lepszej okazji nie mam, więc wychodzę z założenia, że lepiej tak niż wcale

    OdpowiedzUsuń